Szynszylowe zęby

Moderatorzy: Redaktor, Moderator, Zarządcy

Awatar użytkownika
Jeżynka
Puchaty MościPan
Kontakt:

17 mar 2016, 20:10

Kiedy zastanawiamy się nad posiadaniem szynszyli,powinniśmy poznać nie tylko jej potrzeby żywieniowe, ale też te anatomiczne i zadać sobie pytanie, czy damy radę im sprostać?
Kiedy kupowałam Szilę, co było lat temu siedem, otrzymałam informację, iż ścieranie zębów jest najistotniejsze, ponieważ nie ścierane wrastają się do mózgu, co prowadzi do śmierci zwierzaka. Faktycznie jest lekko inaczej, ale dzięki temu, że zostałam skutecznie nastraszona, w klatce zawsze było coś, co pomagało jej w utrzymaniu właściwego uzębienia.

Zęby szynszyli rosną przez całe życie(!) , a ich przyrost roczny szacuje się na 5-7 cm, a to naprawdę sporo jak na taki mały pyszczek. Poszukując materiałów do napisania tego posta, udało mi się znaleźć informację ,iż zęby szynszyli posiadają korzeń otwarty, a więc bardziej podatny na zakażenia.
Nie wiem, czy akurat na forum są takie osoby, które myślą , że szynszyla ma jedynie cztery ząbki,ale wiem, że tacy ludzie generalnie są wśród posiadaczy szynszyli.

Szynszyla ma 4 siekacze i 16 zębów trzonowych ,co daje nam 20 ,a nie 4 lub 2 - u królików sprawa ma się podobnie.
Zauważyliście już na pewno, iż przy jedzeniu szynszyla rusza żuchwą nie tylko do góry i do dołu (tzw. ruchy przytakujące), ale również na boki (ruchy przeczące). Wniosek nasuwa się sam, przy przeroście zębów szynszyla nie jest w stanie przyjmować twardego pokarmu, ponieważ ze względu na ból nie będzie mogła go gryźć, co w konsekwencji sprawi spadek wagi, gorsze samopoczucie ,a w krytycznych przypadkach nawet śmierć.
Objawów przerostu zębów jest sporo. Wydzielina z oczu(przerost zębów w kierunku oczodołów), ślinienie się,brak apetytu,osowiałość. Myślę, że do takich sytuacji nie trzeba doprowadzać. Kontrole u weterynarza raz na 3-4 miesiące powinny wystarczyć, by w sposób właściwi zadbać o zęby. Oczywiście takie kontrole mogą być częstsze, nie sugeruję wam czasu, jednakże przy właściwym dbaniu o pupila tzn. podawaniu odpowiednich rzeczy do ścierania zębów nie będą one musiały być nagminne.
zęby.jpg
zęby.jpg (16.18 KiB) Przejrzano 1555 razy
Warto brać pod uwagę, iż nie każdy zwierzak jest taki sam. U szynszyli często występują choroby genetyczne zgryzu, co powoduje wielki dyskomfort w pobieraniu pokarmu - zęby o ile się ścierają, ścierają się nie równo, co powoduje ich nadmierny wzrost.W takich przypadkach niezbędna jest fachowa porada lek.weterynarii oraz jak się można domyślić stały kontakt i nadzór. Genetyczna wada zgryzu nie przekreśla jednak życia szynszyli, co warto podkreślić.
ząb2.jpg
ząb2.jpg (177.99 KiB) Przejrzano 1555 razy
Na powyższym zdjęciu można zaobserwować ząb wrastający do jam nosowych szynszyli.
Zródło:http://jakubkliszcz.com/2014/12/21/zywi ... ologiczna/

Kolor zębów szynszyli powinien być żółty lub tak jak na pierwszym powyższym zdjęciu pomarańczowy.Jeśli ząbki są białe może to sugerować brak wit.A , wapna , a nawet awitaminozę.
Gdyby kolor zębów, którejś z moich Panien nagle z żółtego zrobił się biały(ironia, bo my jako Służba dążymy do śnieżno białych zębów), niezwłocznie udałabym się do weterynarza,ale... Jeśli obserwujecie zęby i w niewielkim stopniu coś się zmieniło polecam pyłek pszczeli , a także wapno. Często taki mały zabieg pomaga i odbiera nam stresu. Wreszcie pyłek pszczeli to bomba witaminowa.
A jak ustrzec się przed nadmiernym przerostem zębów?
zęby3.jpg
zęby3.jpg (279.64 KiB) Przejrzano 1555 razy
Prawidłowo siekacze dolne powinny mieć 9mm, a górne 5 mm, żeby tak pozostało (również w wypadku trzonowców), kulki powinny mieć w klatce rzeczy ,które mogą gryźć.
Przede wszystkim wapno lub sepia. Taki mały szczegół, który podczas gryzienia pomaga.Dodatkowo gałązki z dozwolonych drzew np. jabłoni lub brzozy. Ciekawostką jest też to, że sianko, które powinno być zawsze dostępne dla kulek również pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów, ponieważ jedząc je kulka musi przeżuwać. Zwracajmy też uwagę na karmę, ponieważ lepsze karmy mają duże i twarde kawałki, które szynszyla musi sobie pogryźć. W ostatnim poście pisałam o drewnianych domkach jako o wyposażeniu klatki,ale mają one również inne zastosowanie- ścieracz zębów.Moje Panny najchętniej gryzą właśnie swój domek.
Nie dajmy się zwariować. Szynszyle to gryzonie, a więc gałązki ,siano czy wapno powinno być w ich klatce stale. Nie jest to wymagające ,nie potrzebuje nakładu finansowego, ponieważ np. gałązki możemy zerwać sobie u sąsiadki w ogródku lub w parku. Oczywiście zrywając takie gałęzie musimy pamiętać o uprzednim przygotowaniu ich!!! Nie wsadzamy niedawno zerwanych gałęzi do klatki kulek.Pamiętajmy o właściwej diecie, brak wit.D również przyczyna się do przerostu zębów.
Polecam wam oglądnąć filmik, który zamieszczam poniżej, ponieważ właściwie opisuje ,co dzieje się w wypadku zaniedbania zębów.

Na kanele Exotic Pet Vet są na nim niesamowite materiały.Jeśli macie 10 minut to warto przeznaczyć je na zapoznanie się z nim.
A wasze kulki miały kiedyś problemy z zębami? Czekam na wasze odpowiedzi w komentarzach :)
Śnieżynka - pink white, Szila - standard , Figa - medium tan, Mokka - brązowy aksamit
Rosie - ebony violet sc , Zoey - white tov, Lily - White Wilson

Awatar użytkownika
Ela
Administrator
Sponsor

17 mar 2016, 21:52

Anitko ! Świetny artykuł ! Przeczytałam z zapartym tchem ! Dziękuję !
Od 10 lutego tego roku mam już dwa szylki- Gacusia i Jacusia. Ogółem mam 12 zwierząt i proszę tego nie komentować

Awatar użytkownika
BlackGhost
Zaszynszylowany SPECJALISTA
Sponsor
Kontakt:

18 mar 2016, 11:46

WoW :O Super opisany artykuł o zębolkach :) zdjęcie czaszki zapiera dech :D Sporo z tych informacji nawet nie wiedziałam do teraz :D
http://swiatszynszyli.pl/ polecam genialne forum!

No one bites back as hard
On their anger
None of my pain woe
Can show through
But my dreams they aren't as empty

Alvin ur.2010r & Monty ur.19.02.2015r (Skipper+ 1roczek)

Awatar użytkownika
bambinka143
Puchaty MościPan

19 mar 2016, 9:38

Super artykuł :D tylko jeśli chodzi o wapienka to są zbędne, ponieważ są kruche i nie ścierają ząbków szynszyli ;) najlepsze moim zdaniem do ścierania ząbków nada się jak już napisałaś gałązki i inne rzeczy drewniane specjalne dla kulek :)
Zuzia (standard) ok. 15lat <3

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fakty, mity i inne informacje”

• Informacje