Mity na temat szynszyli

Moderatorzy: Redaktor, Moderator, Zarządcy

Awatar użytkownika
BlackGhost
Zaszynszylowany SPECJALISTA
Sponsor
Kontakt:

27 lis 2015, 16:29

Wielu z nas nieraz słyszało opowiastki tak zwanych specjalistów co można, czym karmić, jak trzymać, jak się zająć kulkami,tylko że wielu z tych specjalistów powinno być tak na prawdę zamkniętych w pokoju bez klamek X(

Jak je przypilnuje to się nie rozmnożą

Kochani to trwa kilka sekund i wystarczy wyjść do WC i ciąża gotowa. Nie trzymajmy razem samicy i samca bo to na pewno zakończy się nieszczęściem,zwłaszcza jak trzymamy rodzinę razem -mama,tata,córki czy synowie. Szynszyle nie potrafią się wstrzymać i pomyśleć "ok mam koleżankę, córkę, siostrę itp więc nie zrobię jej dziecka :-? tak to niestety nie działa. Dlatego w takich przypadkach rozdzielamy kulki.

Trzymanie za ogon

jest on bardzo ważny dla kulki, utrzymują nim równowagę, pokazują czasem nastrój i wbrew pozorom jest on wrażliwy jak i reszta ciała.Czy chcielibyśmy aby ktoś nas podnosił za uszy? no właśnie :| A ludzie często tak robią bo wzorują się na fermach gdzie takie podnoszenie pomaga zachować dla nich cenne futro w całości X( Jeśli chcemy aby kulka się nas nie bała nigdy ale to nigdy tego nie róbmy! Podnosimy delikatnie wkładając rękę pod szylke lub chwytając ja ostrożnie oburącz.

Spacer na smyczy

To nie pies, to udomowione zwierze nie nauczone do przebywania na dworze gdzie czeka na nią milion bakterii i innych zagrożeń! Przeczytajcie tu viewtopic.php?f=76&t=53

Karmienie byle czym lub tym co jedzą inne gryzonie

Dieta szynszyli jest szczególna a zwierzęta te są bardzo wrażliwe na różne pokarmy! Dlatego nie słuchajmy rad Pana/i z zoologa tylko przeczytajmy lub dowiedzmy się z zaufanego źródła np tu macie żywienie w pigułce --> viewtopic.php?f=46&t=46

Mogą żyć z innymi zwierzakami

w domu tak ale nie w klatce i nie na wybiegu . Mam tu na mysli psy, koty czy inne gryzonie które nie chcący mogą skrzywdzić kulkę lub przenieść na nią chorobę z dworu.Najlepszym kompanem jest drugi szyl i koniec.

Mycie szynszyli wodą

Do mycia szynszyli służy specjalny pył np piasek Beaphar, Pucek czy Zoulux i ich pyszczek----> Nie woda, która wsiąka głęboko w futro i może wywołać grzybice , przeziębienie czy inne choroby groźne dla zdrowia pupila.
Tylko w ostrych przypadkach zabrudzenia możemy użyć wilgnej ściereczki z czystą wodą bez detergentów i natychmiast miejsce to powinno zostać dokładnie osuszone.

Nie czucie bólu

Totalna głupota, wszak każda żywa istota odczuwa ból. Nie bądźmy obojętni na bicie czy karcenie szyli lub nie ignorujmy kiedy coś się z nimi dzieje np po upadku czy przypadkowym nadepnięciu,cud się nie stanie potrzebny weterynarz.

Szynszyla nie można tresować ani się z nim bawić

A buzi buzi za smakołyk? a przyjście do klatki na dźwięk szeleszczącej paczuszki? Na hasło " chodź, masz" albo "pyszne pyszne" która nie przyleci w podskokach? A popcorning czyli odbijanie się od ścian, czy bieganie po kartonach i ganianie się to co? :)

Kulki nie gryzą

Więc po co im takie ostre jak brzytwa zęby? Nic bardziej mylnego potrafią gryźć gdy poczują się zagrożone i to bardzo dotkliwie tak ,że uważajmy na palce i na inne kulki ,które będziemy łączyć, bo często bez naszego nadzoru może dojść do nieszczęścia .

Łączenie łatwe czy proste?

Ani to ani to. Łączenie wymaga dużo cierpliwości i naszej uwagi bo do rozlewu krwi blisko.Ale i są sytuacje kiedy szylki pałają do siebie miłością od pierwszych chwil .Dlatego zawsze pilnujmy i bądźmy ostrożni.

Szynszyle są hipoalergiczne

Tak,samo zwierzę nie może nas uczulić ,ale ściółki, karmy ,siana itp już tak.Dlatego odkrywając u siebie czy bliskich alergię nie wykreślajmy kulki z naszego życia tylko starajmy się zabezpieczyć otoczenie tak ,aby wyeliminować alergeny :) A jest na to wiele sposobów.

Szynszyla może być sama

To podstawa wiedzy! Szynszyle są stadne i mimo że nie umierają z samotności to na pewno ja odczuwają i są smutne. Nasze towarzystwo czy innego zwierzaka ani szczególne zainteresowanie pupilem nie sprawi że będzie szczęśliwsze niż z drugą szynszylą! Pamiętajmy także aby była to kulka tej samej płci,bo zwierzaków do adopcji jest masa, często trzymając parki rozmnażamy bez wiedzy i narażamy rodziców jak i młode na śmierć czy wady spowodowane złym łączeniem- o czym niżej -->

Samiec i samica to najlepsze rozwiązanie

Niestety nie. Jeśli się nie znamy, mamy kulki od nie dawna lub jedną i chcemy dokupić drugą to tylko tej samej płci! Nie mnożymy dla własnej satysfakcji i samiec wcale nie będzie smutny jak damy mu kolegę zamiast panny i odwrotnie.W ten sposób wykażemy się dużą dojrzałością i odpowiedzialnością trzymając stadka jednopłciowe.

Szynszyla dla dziecka

Często dorosłym ciężko zadbać o tak wymagające stworzenie jakim są szynszyle, a gdzie dopiero dać opiekę nad nimi dziecku?
Wystarczy chwila i zatrucie czy złamanie gotowe bo małe dziecko nie upilnuje tak sprytnego zwierzaka. Oczywiście przy odpowiedzialnych dorosłych dzieci idzie wszystkiego nauczyć i mogą one w przyszłości być wspaniałymi opiekunami.

Skoki na kilka metrów

Szylki aż tak wysoko nie skoczą,może na około 1,5 m a przy codziennym wybiegu są to centymetry czy metrowe skoki max. Natomiast jeśli szylka skoczy z wyższych odległości może jej stać się krzywda dlatego pilnujmy otoczenia w jakim je wypuszczamy aby nie było wypadku bo i przy małej wysokości może stać się nieszczęście.

Byle jaka temperatura

jest istotna dla tych gryzoni.Zbyt wysoka może wywołać udar a za niska czy przeciągi mogą spowodować choroby płuc i nie tylko. Optymalne temp to od 5 do max 25 stopni C.

Ustawienie klatki na balkonie czy koło TV

Szynszyle są wrażliwe na temperaturę, zmiany otoczenia i na hałas więc jeśli nie chcemy zapalenia płuc, samowystrzygania z nerwów czy innych podobnych sytuacji to najlepiej ustawmy klatkę w cichym,spokojnym miejscu bez przeciągów,bez ostrego światła czy przesadnie wysokiej temperatury.

Skoro szylka lubi chipsy, owoce i inne to może je jeść

Po raz kolejny kłania się dieta. Dzieci lubią słodycze i hamburgery ,ale przecież jedząc to non stop w końcu upadną na zdrowiu- tak samo szynszyle, ale one mają wrażliwszy układ pokarmowy dlatego nie podajemy im nic ,czego nie wolno ,mimo iż one to jedzą z ogromną chęcią.

Są tanie

Ehh tak się może wydawać dla kogoś kto nie miał nigdy z nimi do czynienia i nawet nie pofatygował się poczytać o nich przed kupnem/czy adopcją.
Weterynarze, jedzenie, akcesoria, klatki to tylko część z rzeczy niezbędnych do posiadania szyla a sami weterynarze są bardzo drodzy.Jeśli chcecie coś wiedzieć o jedzeniu to zajrzycie do sklepu zoologicznego Hipcio i wejdźcie na produkty dla szynszyli.

Pamiętajmy kochani to wrażliwe zwierzaczki i trzeba o nie bardzo dbać!
Załączniki
CAM01943.jpg
CAM01943.jpg (76.21 KiB) Przejrzano 1648 razy
http://swiatszynszyli.pl/ polecam genialne forum!

No one bites back as hard
On their anger
None of my pain woe
Can show through
But my dreams they aren't as empty

Alvin ur.2010r & Monty ur.19.02.2015r (Skipper+ 1roczek)

Awatar użytkownika
andziak899
Wibryskowy geniusz

28 lis 2015, 9:34

super artykuł!!!! fajnie napisałaś to :) no czasami myślę że niektórzy to biorą na serio.... masakra... :ymdaydream:

Awatar użytkownika
bambinka143
Puchaty MościPan

28 lis 2015, 10:11

Super to napisałaś !! :D Moja Zuzia umie na zawołanie wchodzić do klatki :) A jak miałam jeszcze Kajtka to umiał komendę "siad/połóż się" "zostań" "chodź" ;) Najważniejsze jest uczucie, które łączy Cie z szynszylą ;) Moje nie były male jak je dostałam. Wręcz przeciwnie. Miały kilka lat a i tak dało się je czegos nauczyć :) Wystarczyło pokazać im, że mogą mieć w Tobie zaufanie :x
Zuzia (standard) ok. 15lat <3

Awatar użytkownika
BlackGhost
Sponsor
Kontakt:

28 lis 2015, 12:06

Dziękuję :) szkoda że wielu ludzi myśli że to małe głupie zwierzątka :-l

On their anger
None of my pain woe
Can show through

Awatar użytkownika
Ela
Administrator
Sponsor

29 lis 2015, 14:03

Brawo Martusiu ! O wszystkim pamiętałaś, chociaż ze stwierdzeniem "szynszyle sa tanie" to polemizowałabym. Na szczęście w porównaniu do innych gryzoni są stosunkowo drogie. W naszym zoologu już od wiosny mieszka szylek , który kosztuje 150 zl. Jeżeli ktoś kupuje dla kaprysu dziecka zwierzę ( niestety są tacy bezmyślni ludzie), to zdecyduje się raczej na biednego chomiczka, czy myszoskoczka za 9 zl.
Mam w rodzinie zresztą przykład takiego dziecka - rozwydrzony ośmiolatek, który wchodząc do mnie już od progu woła "ciocia, chcę szynszyla zobaczyć, mogę go pogłaskać, ciociuuuuuuuuuuuuu". Wie, ze nie dam nawet dotknąć moich płochliwych zwierzaczków, wiec próbuje namówić rodziców. I tu własnie argument, że sa drogie okazuje się skuteczny, bo byłoby to już drugie w miarę drogie zwierzątko po króliczku za 200 zł. Króliś ma już 4 latka i po prostu się znudził, najchętniej pozbyliby się go, albo wymienili na szynszyla ( żeby synuś był zadowolony , wrrr).
Od 10 lutego tego roku mam już dwa szylki- Gacusia i Jacusia. Ogółem mam 12 zwierząt i proszę tego nie komentować

Awatar użytkownika
BlackGhost
Sponsor
Kontakt:

30 lis 2015, 14:02

Elu kochana tytuł "szynszyla jest tania" to właśnie znaczy że to pomyłka i w opisie jest info że wcale one tanie nie są :)

On their anger
None of my pain woe
Can show through

Awatar użytkownika
Olka
Władca Klatki

21 kwie 2016, 20:41

Świetny artykuł który powinien byc wywieszony w każdym sklepie, hodowli etc. w którym są sprzedawane zwierzęta, po to by ludzie zastanowili sie z 300 x czy na pewną chcą zwierzaka.

"Kiedy uschnie ostatnie drzewo
Przestanie śpiewać ostatni ptak
a w rzece umrze ostatnia ryba
Ludzie zrozumieją, że nie można jeść pieniędzy"

Awatar użytkownika
Jeżynka
Puchaty MościPan
Kontakt:

22 kwie 2016, 19:40

Olka,
Niestety ,ale w sklepach zoologicznych nie ma w ogóle pojęcia i empatii. Stąd nie powinno być w nich zwierząt
Śnieżynka - pink white, Szila - standard , Figa - medium tan, Mokka - brązowy aksamit
Rosie - ebony violet sc , Zoey - white tov, Lily - White Wilson

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fakty, mity i inne informacje”

• Informacje