Jak rozpoznać ruje u szynszylki ?????

Moderatorzy: Redaktor, Moderator, Zarządcy

Awatar użytkownika
justyna30
Początkujący niewolnik

04 lis 2015, 13:31

Bardzo proszę o pomoc, nie wiem jak rozpoznać kiedy moja Elcia ma ruję, nie chciałabym żeby znowu była w ciąży, 21 lipca urodziła maleństwa, i nie chcę żeby znowu się męczyła, mam jeszcze 2 samca , jak tylko teraz będzie miała ruję będę prowadziła jej kalendarzyk .. :(

Velvet
Zbieracz Bobków
Kontakt:

04 lis 2015, 15:06

nie obraź się, ale aż parsknęłam śmiechem jak przeczytałam o kalendarzyku :D niestety to tak nie działa. Ruję można czasami rozpoznać kiedy już jest w szczycie czyli jak już może być po zapłodnieniu, bo samiec wyczuje ją dużo wcześniej niż Ty zauważysz, o ile w ogóle zauważysz, bo nie zawsze się da.
Możliwe objawy to obrzęk, otwarcie i zaczerwienienie sromu, śluzowa wydzielina z pochwy, zmiana zachowania samiczki. Są to jednak jedynie możliwe objawy, bo u wielu samic rujki nie da się nawet zauważyć (no chyba że codziennie sprawdza się jej podwozie, ale to męczące i tak nie zauważy się początku tylko jak już wspomniałam szczyt). Co do regularności to też nie da się przeliczyć, bo ta sama samiczka może mieć ruję raz co 21 a raz co 45 dni.
Jedyną na 100% skuteczną metodą uniknięcia ciąży u szynszyli jest nie trzymanie przeciwnych płci razem, no nie da się upilnować, to zwierzęta i kieruje nimi instynkt przedłużenia gatunku.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie”

• Informacje