Podstawowe WADY i ZALETY posiadania szynszyla

Moderatorzy: Redaktor, Moderator, Zarządcy

Awatar użytkownika
BlackGhost
Zaszynszylowany SPECJALISTA
Sponsor
Kontakt:

27 paź 2015, 16:25

Chcielibyśmy w kilku pkt przedstawić wszystkim zalety i wady dotyczące posiadania szynszyla.Nie jest to takie proste jak się może wydawać np.”o szynszylek! Kupię klatkę ,trochę karmy i będzie super! „ Super to będzie owszem potwierdzi to każdy,kto posiada te cud puchate kulki ale wymaga to sporej wiedzy :)

ZALETY SZYNSZYLI

HIPOALERGICZNE -Przede wszystkim kulki w prawie 100% przypadków nie powodują żadnych alergii i jeśli przeczytacie cos takiego w Internecie to jest to bajka.Uczula piach, trociny ,jedzenie itp. Nie zwierzak :)
ZABAWNE i KOCHANE szyszki potrafią skakać po mieszkaniu(odpowiednio zabezpieczonym przed ich zębami i całymi nimi)uprawiają tzw „popcorning” czyli prześmiesznie odbijają się od różnych powierzchni sprawiając tym uśmiech i radość zarówno w sercu jak i na naszej twarzy :D Że już nie wspomnimy o ich iskaniu wzajemnym,spaniu jeden na drugim w pozycjach iście niewyobrażalnych .
Dla takich widoków warto żyć.A kiedy damy im piasku do kąpieli…ho ho będzie zabawa nie z tego świata :D
DŁUGOŚĆ ŻYCIA szynszyli jest bardzo wysoka, mogą one w dobrych warunkach przeżyć szczęśliwie nawet i 20 lat! Dlatego decydując się na nie musimy brać pod uwagę też to że szyszki SA bardzo
WRAŻLIWE i przywiązują się do nas jak i do miejsca w którym je trzymamy ,czyli dom i klatka.
FUTRO szynszyli jest jedwabiście cudowne,miękkie,gęste bez nieprzyjemnego zapachu a wręcz przeciwnie ,gdy się przyłoży do nich nos to czuć przyjemną świeżość . Szyszki również nie linieją aż tak widocznie jak np. psy czy koty,w niektórych przypadkach nie widać nic a nic 
CZYSTOŚĆ to jest ich wielka zaleta,myją swoje wibryski(wąsy) non stop,jak się je za mocno wymizia również uciekają w kącik na toaletkę ;) Nie wydzielają żadnych nieprzyjemnych zapachów,ich kupki SĄ małe i suchutkie tak więc nie brudzą i ich nie czuć jak i moczu ,który oddają w malutkich ilościach ze względu na swoją dietę bogatą w susz.
SPOKOJNE ZA DNIA Kulki jak tylko słońce wzejdzie kładą się do snu ,w ten sposób nie przebywając z nimi cały dzień nie krzywdzimy ich ,dopiero gdy robi się ciemno szynszyle uaktywniają się do działania.
MĄDRE te gryzonie są bardzo inteligentne, zajdź takiemu za skórę a bez migdałka do klatki nie podchodź ;) Może to nie jest tak do końca ale naprawdę szylki są pamiętliwe i potrafią rozróżnić osoby które je skrzywdziły a także pokochać te które darzą je takim samym uczuciem. Reagują również na swoje imiona o ile nie są skomplikowane, najlepiej dwu sylabowe ,które zwierzę szybko pojmie. A sztuczki? Nie ma nic niemożliwego z tymi stworkami, trochę cierpliwości i finezji i mamy małego akrobatę :D
HAŁAS zwierzęta te nie krzyczą,nie piszczą ani nie wydają żadnych STRASZNIE głośnych dźwięków jak np. szczekanie psa w typie owczarka. Fakt dźwięki wydają ale do zniesienia,czasem nas moga obudzic w nocy ale to nie zdarza im się często :)

WADY SZYNSZYLI

KOSZT PUPILA więc jeśli chcecie kupić szylka to ceny z dobrych źródeł są od 100 do nawet kilku tysięcy ale to już w konkretnych hodowlach,taki pupil dla nas do tzw”głaskania” nie powinien przekraczać kosztu około 200 zł przy standardowych odmianach, kolory zazwyczaj są droższe.
Pamiętajmy także że są ADOPCJE gdzie czeka wiele ślicznych kuleczek na swojego kochającego człowieka.
OPIEKA szyszki potrzebują kontaktu z nami jak i ze swoim gatunkiem,trzymanie pojedynczych pupili jest dla nich wysoce krzywdzące. Bywają przypadki gdzie kulka po wielu próbach krwi MUSI być sama bo zagraża sobie i otoczeniu ,ale jeśli jest spokojna to należy sprawić jej towarzystwo najlepiej tej samej płci co ona czyli np. samiec+samiec ,mile widziane również stadka większe  Pamiętajmy też o codziennych wieczornych wybiegach, mizianku ,regularnym karmieniu oraz wymianie ściółki bo czystość jest bardzo ważna. Z uwagi iż są aktywne nocą należy im zapewnić jakiś wieczorny/nocny wybieg, zabawki, placyk zabaw np. rury PCV,kartony,konary itp. I podobne zabawki ale mniejsze dać im do klatki aby miały czym się bawić i nie szalały z powodu braku ruchu.
LECZENIE najlepiej gdy szynszyla jest zdrowa i nic się nie dzieje ale jeśli jednak,coś…to o dobrego weterynarza specjalizującego się w szylach jest dość ciężko. Koszty leczenia też bywają nie małe i to SĄ właśnie minusy ,no ale nie ma takiej rzeczy której nie przezwycięży kochający opiekun!
UTRZYMANIE to koszta około 100 zł na miesiąc przy 2 zdrowych kuleczkach. Jednakże zaczynając z nimi przygodę musimy sporo w nie zainwestować a mianowicie :
Woliera- około 300-500 zł
Karma-około 200-300 zł na początek ze wszystkim co potrzebne
Artykuły typu żwirek,Pellet,poidło,miski,dry bed’y piasek do kąpieli –około 100 zł
TEMPERATURA OTOCZENIA : wilgotność powinna mieścić się w 50-70%, natomiast temperatura w której trzymamy zwierzaka nie powinna przekraczać 25 stopni C oraz nie być niższa niż 5 stopni C.Szynszyle się nie pocą dlatego w upalne dni łatwo o udar . Przeciągi oraz wyprowadzanie na dwór NIE WCHODZI W GRĘ.
ZABORCZOŚĆ nie zawsze ale zazwyczaj szyszki maja swoje „JA” i chcą rządzić, także wymagane SĄ duże pokłady cierpliwości jeśli kulka nie reaguje na dotyk lub nawet nas odpycha,prycha czy chce ugryźć.Oczywiście to nie reguła i jeśli mamy szylka z dobrych warunków gdzie właściciele np. hodowca dobrze je traktuje i socjalizuje wtedy mamy mega miziadełko w domu . Ale czego nie można załatwić działając w myśl „od żołądka do serca?” No właśnie  Więc nie zniechęcajmy się!
DŁUGIE ŻYCIE –ze względu na to że mogą żyć do 20 lat należy brać pod uwagę to czy chcemy zwierzaka na chwile do zabawy czy jako przyjaciela na całe życie.Oczywiście każde zwierzę wymaga miłości i troski ale szylki potrzebują jej o wiele dłużej.Więc przemyśl sobie jej posiadanie kilka razy.
ZĘBY- o tak zęby to ich główna broń ,a mianowicie jeśli masz książki, drewniane meble, piękne tapety i panele to…pożegnaj się z nimi! :D szyszki obgryzą wszystko co zawiera w sobie „iskierkę”drewna czyli celulozę .A kable? Kable to idą na deser,dom musi być solidnie przygotowany na kulkę inaczej zostaną z niego tylko wspomnienia. Można również prócz chowania wszystkiego i upychania po kątach zainwestować w patyczki,konary,kartony itp. Co odciągnie ich mordercze w stosunku do wyposażenia domu-myśli .
ODŻYWIANIE główna dietą tych stworków jest sianko,zioła i wszystko co zasuszone(prawie wszystko) Także żadne świeżynki nie wchodzą w gre. To nie myszka czy szczurek ,więc trzeba się sporo doinformować w tej dziedzinie aby mieć zadowoloną,zdrową szylkę :D
Załączniki
SDC14283_001.jpg
SDC14283_001.jpg (83.96 KiB) Przejrzano 2909 razy
http://swiatszynszyli.pl/ polecam genialne forum!

No one bites back as hard
On their anger
None of my pain woe
Can show through
But my dreams they aren't as empty

Alvin ur.2010r & Monty ur.19.02.2015r (Skipper+ 1roczek)

Awatar użytkownika
Ela
Administrator
Sponsor

27 paź 2015, 21:47

Rewelacyjnie przedstawiłaś ten temat ! Widać, ze piszesz z serca i kochasz te nasze kuleczki !
Od 10 lutego tego roku mam już dwa szylki- Gacusia i Jacusia. Ogółem mam 12 zwierząt i proszę tego nie komentować

Atalena33
Początkujący niewolnik

27 paź 2015, 23:06

z tymi odgłosami to się nie zgodze :D, mój Pysiek nie przepada za moją siostrą (kojarzy ją z jej psem-mały york lubiący wszystko) więc jak tylko siostra pojawia się w pokoju jest głośna syrena :D, nieraz jak śpi u mnie kolega to Pysiek potrafi całą noc skrzeczeć bez powodu ;/
Pysiek i diaboliny :twisted:

~~ Pysiek (czarny aksamit), Beleth (beż towera), Belial (pink white, chyba mozajka)~~

Awatar użytkownika
BlackGhost
Sponsor
Kontakt:

28 paź 2015, 12:36

Wiesz napisałam ogólnie bo szynszyla na pewno nie daje się tak we znaki jak mały pies czy skrzecząca cały dzień i noc papużka :) Takie piski są dość rzadkie i u mnie na wrogów też się zdarzają :D

On their anger
None of my pain woe
Can show through

Awatar użytkownika
Bożena
Sponsor

28 paź 2015, 16:50

Hm,Martuś nie słyszałaś mojego Felka. Czasami kilka razy w nocy robi mi pobudkę .Tak długo się drze aż wstanę,wezmę go na ręce i uspokoję. Terrorysta.
Obrazek

Bąbel (Bubu) żył 5lat ,7miesięcy i 11dni. 17.11.2012r - 28.06.2018r

w serduszku Misiek,Duduś i Karmelek

http://swiatszynszyli.pl

Awatar użytkownika
BlackGhost
Sponsor
Kontakt:

28 paź 2015, 22:25

ok już poprawiłam :) ja wiem że hałasują ale zaznaczyłam że nie tak jak np pies duży :D ale sprostowałam troszke :D

On their anger
None of my pain woe
Can show through

Awatar użytkownika
andziak899
Wibryskowy geniusz

29 paź 2015, 8:25

super napisałaś :) genialny post :) każdy zobaczy że te kochany puchate kulki to nie tylko do miziania że są super itp :) ale i duża odpowiedzialność, i za czym idzie też koszty (jakby nie było , zawsze coś się znajdzie :P )

Awatar użytkownika
Jeżynka
Puchaty MościPan
Kontakt:

19 lis 2015, 17:46

Dodam od siebie, że szynszyle mimo tego, że mają mnóstwo zalet to są w nich też wady - tak jak we wszystkim na Świecie :)

Niewątpliwymi plusami jest to, że szynszyle są niepowtarzalne, jedyne. Ostatnio byłam kilka dni bez nich i mimo, że miałam wiele innych zwierzątek blisko siebie to tęskniłam za tymi trzema puchatymi kulkami. Niesamowite jest ich zainteresowanie wszystkim, branie smakołyków do łapek, podczas gdy inne gryzonie np. świnki morskie nie mają tych umiejętności, są bardzo uczuciowe i pokazują swoje emocje, czego nie zauważyłam u innych z gatunku. Żyją do 20 lat, co dla mnie jest plusem, bo mocno przywiązuje się do zwierząt, a wiem jak bardzo łamie się serce, gdy ukochany chomik odchodzi po 2 -3 latach. Długowieczność szynszyli może być też ich wadą. Pomyślcie sobie, że 20 lat to tak naprawdę cała wieczność - sama mam niewiele więcej i w tym czasie zdążyłam przeżyć już tyle, a przez kolejne 20 lat przeżyję jeszcze więcej. Wyjdę za mąż, urodzę dzieci, stworzę rodzinę i dom, być może wyprowadzę się na koniec Świata, czy w tym życiu będzie miejsce na szynszyle? Już teraz każdy wyjazd musi być planowany pod zwierzęta, a nie pod naszą wygodę :) Kupując szynszyla musicie się z tym liczyć. U mnie na przykład każdy dzień jest bezpośrednio związany ze zwierzętami i tak będzie do końca Świata, bo się ich nie pozbędę nigdy. Nawet zakup samochodu był kierowany myślą, że trzeba mieć w nim tyle miejsca, żeby spakować wszystkie misie pysie, które mamy w domu. Nigdy nie pomyśleliśmy , że będziemy kupując samochód myśleć o tym, czy w bagażniku zmieszczą nam się dwa psy :)

Nocny tryb życia to dla mnie z jednej strony niesamowita wada szynszyli, a z drugiej dar. Całymi dniami, gdy nas nie ma, bo żyjemy gonitwą - szynszyle śpią. Wracamy i dopiero wtedy kulki się budzą. Z jednej strony jest to urocze, bo możemy się nimi zająć, a z drugiej... Nie możemy spać w domu. Jeśli ktoś chce mieć klatkę w swoim pokoju to nie wiem, czy jest to możliwe. To zależy od szynszyli. U nas dwie tak hałasują, że bywa, że w nocy śpimy po 2 h, a trzecia śpi razem z nami. Niestety ten hałas będzie zawsze i trzeba liczyć się z tym, że nie zniknie. Mając małe mieszkanie, czy pokój... trzeba mieć mocny sen :)
Śnieżynka - pink white, Szila - standard , Figa - medium tan, Mokka - brązowy aksamit
Rosie - ebony violet sc , Zoey - white tov, Lily - White Wilson

Awatar użytkownika
TrisK
Władca Klatki

25 lis 2015, 11:33

Ja mam zatyczki do uszu :) Polecam!
Ode mnie (22 lata hodowania szynszyli).
Można się w nich kompletnie zakochać. Są strasznie inteligentne, urocze i wyczuwają emocje właściciela. Same mają fochy, upodobania i są bardzo charakterne.
Trzeba je mieć pod kontrolą, znać się na ich hodowli i zawsze mieć odłożone na lekarza. Nigdy z niczym nie zwlekać.
Ważne!
Zanim kupimy szynszyla upewnijmy się że mamy w pobliżu weterynarza od szynszyli (znającego się na nich dobrze) i możliwość jego dowiezienia (np samochód lub dostęp doń) jak wet jest dalej. To BARDZO ważne.
Owszem znam szynszylka, który ma już ze 16 lat a nigdy u weta nie był. A wcale też kryształowych warunków nie ma i nie miał. Ale serio, to wyjątek...
I jak przy innych zwierzakach. Upewnijmy się, że mamy go komu zostawić, jak wyjeżdżamy i ta osoba będzie wiedziała jak z nimi postępować.
Ja po prostu na dłużej nie wyjeżdżam ( ale i tak jestem domatorem, więc mi nie stanowi).
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Ela
Administrator
Sponsor

25 lis 2015, 22:45

Jeżynka pisze: Mając małe mieszkanie, czy pokój... trzeba mieć mocny sen
...albo po prostu się do tego przyzwyczaić.Mamy bardzo male mieszkanie, zaledwie 40 m kw. Mieszka na tej powierzchni 5 osób i 8 zwierzaków. klatki, to główne wyposażenie naszego domu. Kiedyś musiałam czuwać w nocy, bo dzieci były małe a już z Krzyśkiem to miałam totalnie nieprzespane noce, stale chorował i przestawał oddychać. Teraz, gdy teoretycznie dzieci odchowane i mogłabym sobie pozwolić na relaks, mam hałas nocny - nie tylko od Gacusia, ale i myszoskoczki pędzą na kołowrotku przez pół nocy, szczurki ganiają się po klatce, a gdy wstanę do łazienki, natychmiast świnki zaczynają kwikać, ze niby głodne a królik życzy sobie pieszczot. I choćby człowiek padał z nóg to przecież musi to ogarnąć. Sama wybrałam takie życie i nie oddałabym swoich zwierząt za żadne skarby. Gacuś też daje popalić...np wczoraj...za żadne skarby nie chciał wrócić do klatki a jak zgasiłam światło zaczął urządzać sobie gonitwy po łózkach. Jak tylko zapaliłam nocną lampkę , to uznał, ze czas na zabawę ( wpół do pierwszej w nocy). Stawał słupka a jak podchodziłam, żeby go złapać dostawał napędu i już deptał komu innemu po twarzy. Dobrze , ze rodzinka ma , rzeczywiście mocny sen a ja tylko drzemię póki Gacuś nie jest bezpieczny u siebie. I co z tego , ze byłam na niego zła i zapowiedziałam mu, ze dziś nie wyjdzie, skoro...od 4 godzin śpi za pianinem i właśnie coś mu się przyśniło , zaczął krzyczeć, więc poleciałam mu na pomoc. Nie wiem o której dzisiaj wróci do klatki, ale złość mi dawno przeszła. Nie jest idealnym grzecznym ułożonym szylkiem , ale i tak kocham tego mojego puchatka co najmniej tak bardzo jak świneczki, czy pozostałe gryzonie ( + 1 zajęczak) :ymhug:
Od 10 lutego tego roku mam już dwa szylki- Gacusia i Jacusia. Ogółem mam 12 zwierząt i proszę tego nie komentować

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szynszyla-wady i zalety posiadania dla początkujących”

• Informacje