Podstawowy jadłospis

Moderatorzy: Redaktor, Moderator, Zarządcy

Awatar użytkownika
BlackGhost
Zaszynszylowany SPECJALISTA
Sponsor
Kontakt:

22 paź 2015, 12:35

Jeśli chcemy mieć szynszyla ale nie wiemy i nie znamy jego potrzeb to tutaj znajdziecie co nieco informacji na ten temat aby móc jak najlepiej zrozumieć ten gatunek zwierząt i to dlaczego powinno się je karmić tak, a nie inaczej :)

SZYNSZYLE są to zwierzęta obcujące w górskich piaszczystych terenach.A wiadomo jak mało roślin w takim miejscu jest i większość to suche lub grubolistne sukulenty.
Dlatego też głównym pokarmem powinien być susz jaki zwierzęta te znajdują cały czas. Pokarm typu owoce i inne pokarmy wysokoenergetyczne są bardzo, ale to bardzo rzadko dostępne i zazwyczaj w okresie letnim w małych ilościach dlatego MY nie powinniśmy im podawać nic z takich rzeczy w ogóle.
Dieta ta więc powinna się opierać na tej, którą mają na wolności , oczywiście wolno nam podać orzeszka czy przykładowo owoc morwy raz na jakiś czas i w rozsądnych ilościach ;)

Podstawą żywienia naszych szynszyli powinno być SIANO
siano.jpg
siano.jpg (101.83 KiB) Przejrzano 1857 razy
Siano jest podstawowym elementem diety i należy go podawać jak najwięcej i używać go jako głównego posiłku naszego pupila.
Musimy uważać, aby siano podawać w taki sposób, aby szynszyla go nie zasikała i nie zanieczyściła bobkami, gdyż wiąże się to z wieloma zagrożeniami jak wszelakiego rodzaju choroby, zawilgocenia siana i tym podobne. Najlepsze będą do tego paśniki zewnętrze.
Jeśli szynszyla nie chce sianka należy wypróbować niekiedy kilka do kilkunastu firm. Są one bardzo wybredne, ale często lubują w siankach bogatych w zioła i większe źdźbła niż tzw "sieczkę"
Sianko odgrywa też bardzo ważną role w ścieraniu ząbków u szyli, a jego brak może powodować różne choroby m.in korekty ząbków u weterynarza - specjalisty bo nie każdy to potrafi. Dzięki podawaniu właśnie sianka ograniczamy w dużym stopniu powstawanie przerostów, bo sianko wymusza na szylku długie ścieranie go ząbkami. Do tego jest ono bogate w włókna, witaminy i inne minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania szynszyla np.wspomaga pracę jelit, dostarcza witamin, wspiera układ pokarmowy.

Drugą bardzo ważną rzeczą w diecie naszych pupili są różnego rodzaju patyczki i gryzaki oraz ZIOŁA,oraz karma jako dodatek diety
patyki.jpg
patyki.jpg (30.73 KiB) Przejrzano 1857 razy
file_php.jpg
file_php.jpg (75.79 KiB) Przejrzano 1857 razy
Zaraz po sianku dobrze jest podawać codziennie garść ziółek odpowiednio dobranych pod względem zastosowania. Musimy je dobrać tak, aby np nie było w miseczce przewagi ziół moczopędnych lub takich które powodują zatwardzenie ;) A układ pokarmowy szyli jest zaprojektowany tak, że to my musimy pilnować ich diety i tego co i w jakiej ilości podajemy. Mix ziół jest genialnym dodatkiem do diety, zwłaszcza jak jest podawany dobrze wysuszony i w dużych kawałkach, gdyż szylka uwielbia chwytać coś w łapki i skubać ze smakiem,a z "sieczką"tak się nie da i gwarantuje że zostanie nie tknięta. Ziółka dostarczają też ważnych składników, witamin i często dzięki nim możemy pomóc szylkom przy różnych dolegliwościach, ale to w innym dziale.
PATYCZKI, GAŁĄZKI , KONARY to następna niezbędna rzecz dla posiadacza szynszyla :D ogranicza niszczenie wyposażenia klatki, pokoju, domu ;) ale także pomaga ścierać siekacze. Podając młode patyczki-gałązki drzew wraz z korą dostarczamy naszym milusińskim cennych soli mineralnych i witamin, a szylki jak wiadomo uwielbiają zgryzać korę z patyczków :)

W sklepach mamy karmę: MIESZANKĘ
gra.jpg
gra.jpg (305.32 KiB) Przejrzano 1857 razy
ale dla szynszyli jest to niezbyt dobre, gdyż wybierają to co lepsze i bardziej treściwe, zostawiając inne "chrupki" na dnie miski. Dlatego jeśli już chcemy dodać do ich diety karmę to wybierajmy jednolity granulat gdzie szyszka nie ma możliwości wyboru i musi jeść wszystko.
Karma dla szyli powinna mieć jak najwięcej suszu z roślin.
Omijamy produkty zawierające cukry i zboża!
Szukajmy natomiast karm zawierających jak najwięcej WŁÓKNA.
image.jpg
image.jpg (67.84 KiB) Przejrzano 1857 razy
Graulaty
czyli karmy dostępne w rożnych sklepach są dobre, ALE jako dodatek na jedną szylke nie przekraczający 1 łyżki stołowej raz dziennie.Granulki może i dostarczają wszystkich witamin ale nie wpływają tak na układ pokarmowy i ząbki jak SIANO! Dlatego nie podawajmy go jako główny posiłek szynszyla, a jako dodatek do diety.
MAŁE CO NIE CO
Szynszylą nie podajemy żadnych świeżych owoców czy warzyw!!!
Mimo iż zwierzak może bardzo pożądać świeżego banana, cukierka czy jabłuszka, to my nie ulegamy i dajemy tylko to co odpowiednie.
Zwierzak od razu nie umrze, ale od środka może dziać się rewolucja, która skutkuje w przyszłości wizytami u weta. Zamiast świeżynek dajmy te same owoce, ale suszone i w małych ilościach, gdyż zawierają dużo zbędnego cukru.
Takie smakołyki mogą pomóc nam w oswojeniu niesfornego pupila np bierzemy jabłuszko czy migdałka, dzielimy na małe porcyjki i podajemy zwierzakowi z ręki, dzięki temu przyzwyczai się do nas i oswoi z nami, naszym dotykiem, pozwoli wziąć na ręce.
A podając małe części nie narazimy zwierzaka na zbędne cukry i kalorie.

Pod żadnym pozorem nie podajemy kolb, dropsów tzw snacków, rzeczy zawierających zboża np chleb, paluszki, chipsy, produktów typu czekolada.
Jest wiele ciekawszych i mega zdrowych opcji np.
cykoria,mniszek-korzeń,pietruszka-korzeń,brokuły, pomidor, pasternak, topinambur, itp :)
Szynszylom można podawać także suszone owoce, orzechy i różne nasionka w odpowiednich ilościach.np migdałka od święta, pyłek pszczeli, siemię lniane, zarodki pszenne / w małej ilości, ponieważ odwapniają mimo, że mają wiele zalet
CAM00610.jpg
CAM00610.jpg (114.26 KiB) Przejrzano 1857 razy
No i na koniec najważniejsze
Pamiętajmy o stałym dostępie pupila do czystej świeżej wody najlepiej zmienianej raz dziennie w czystym pojemniku oraz o sianie! Nie podajemy tzw "kranówy"' z chlorem, nawet my tego nie lubimy.
Do klatek możemy dawać też sepię dla ptaków lub wapienko, najlepiej zamontować na stałe, bo zwierzę może od razu go nie zjeść tylko ścierać na nim ząbki kiedy poczuje taką potrzebę.
Każdy nowy pokarm należy wprowadzać do diety powoli mieszając go ze starym.
Sianka, karma sklepowa zioła, smakołyki i reszta powinny być trzymane w chłodnym i suchym miejscu,w pojemnikach lub torbach do tego odpowiednich aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i bakterii oraz zapobiec utlenianiu się witamin tłuszczy.Sianko zaleca się trzymać w miejscu wolnym od wilgoci,ciemnym i najlepiej w worku.
prz.jpg
prz.jpg (34.7 KiB) Przejrzano 1857 razy
http://swiatszynszyli.pl/ polecam genialne forum!

No one bites back as hard
On their anger
None of my pain woe
Can show through
But my dreams they aren't as empty

Alvin ur.2010r & Monty ur.19.02.2015r (Skipper+ 1roczek)

Awatar użytkownika
Ela
Administrator
Sponsor

22 paź 2015, 15:15

Świetnie napisany artykuł poparty odpowiednimi fotografiami - fantastyczna robota , Martusiu !
Od 10 lutego tego roku mam już dwa szylki- Gacusia i Jacusia. Ogółem mam 12 zwierząt i proszę tego nie komentować

Awatar użytkownika
BlackGhost
Sponsor
Kontakt:

22 paź 2015, 15:56

dziekuje :*

On their anger
None of my pain woe
Can show through

Awatar użytkownika
Paula

28 paź 2015, 18:22

Brawo! Super artykul, jasno i przejrzyscie :)!
Bo największą i jedyną wadą zwierząt jest to - że żyją za krótko.

Awatar użytkownika
BlackGhost
Sponsor
Kontakt:

28 paź 2015, 21:53

Bardzo mi miło że się podoba :) starałam się :)

On their anger
None of my pain woe
Can show through

Awatar użytkownika
Marcelina
Puchaty Szejk

11 lis 2015, 21:40

Pytanko mam, czy mogę podawać od czasu do czasu siemię lniane? I czy to prawda, że mogą jeść płatki owsiane?
Foxy i Śnieżka urodzone 04.04.2015, Lusia maj 2014

Awatar użytkownika
mikar78
Sponsor

12 lis 2015, 8:14

z siemieniem ostrożnie, w większej ilości jest trujący, jeżeli nie ma potrzeby lepiej odpuścić, płatków też staramy się nie podawać, można się nimi wspomóc jak trzeba z przyczyn zdrowotnych podtuczyć szylka. Siemię wpływa na stan futerka, ale jest też tłuste. Ja powiem tak jak nie mam potrzeby to staram się nie podawać innych rzeczy niż to konieczne. Mają tyle różnego jedzonka do wyboru, że nie eksperymentuje, w szczególności jak się może coś stać. Jak miałam podtuczyć Tofika to wtedy zapytałam weta czy mogę podać siemię, ale mi odradził, bo powiedział, że to chodzi o zdrowe podtuczenie, a nie zatłuszczenie go.
ObrazekObrazek
Obrazek

* Pusiaczek ur 13.08.2010 r - 03.01.2016 świecił jak promyczek 5 lat 4 m-ce i 21 dni

http://swiatszynszyli.pl

Awatar użytkownika
Marcelina
Puchaty Szejk

12 lis 2015, 11:28

mikar78 pisze: z siemieniem ostrożnie, w większej ilości jest trujący, jeżeli nie ma potrzeby lepiej odpuścić, płatków też staramy się nie podawać, można się nimi wspomóc jak trzeba z przyczyn zdrowotnych podtuczyć szylka. Siemię wpływa na stan futerka, ale jest też tłuste. Ja powiem tak jak nie mam potrzeby to staram się nie podawać innych rzeczy niż to konieczne. Mają tyle różnego jedzonka do wyboru, że nie eksperymentuje, w szczególności jak się może coś stać. Jak miałam podtuczyć Tofika to wtedy zapytałam weta czy mogę podać siemię, ale mi odradził, bo powiedział, że to chodzi o zdrowe podtuczenie, a nie zatłuszczenie go.
Dzięki
Foxy i Śnieżka urodzone 04.04.2015, Lusia maj 2014

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny zarys żywienia”

• Informacje