Jak wygląda dieta szynszyli

Moderatorzy: Redaktor, Moderator, Zarządcy

Awatar użytkownika
mikar78
Zaszynszylowany SPECJALISTA
Sponsor

22 paź 2015, 9:30

Szynszyla przede wszystkim powinna zjadać sianko o czym każdy opiekun doskonale wie. Ważne by to sianko podane było w taki sposób, by nie mogły się tam dostać odchody naszych pupili. Sianko zanieczyszczone może spowodować bardzo groźne dla zdrowia konsekwencje. Sianko jest twarde, co zmusza szynszylę do przeżuwania, a co za tym idzie do prawidłowego ścierania ząbków, które rosną przez całe ich życie. Bardzo dobrze wpływa na florę jelitową, świetnie oddziałuje na pracę jelit. Na rynku znajduje się bardzo duży wybór sianka i nie ma jednego cudownego, które będzie smakowało każdej szynszyli, metoda prób i błędów. W końcu my też wybrzydzamy, że ten chlebek za suchy, ten za pusty, a ten bez smaku, pod tym względem nasze ogonki wcale się od nas nie różnią :D Trzeba trafić w gust. Drugim ważnym składnikiem w codziennej diecie są zioła, suszone kwiaty. Ziółka mają bardzo dużo właściwości potrzebnych do prawidłowego rozwoju szylek. Zachęcam do podawania mieszanych albo gotowych dostępnych na rynku , można też samemu je komponować. Ze względu na to, że każde ziółko ma inne właściwości nie polecam podawania jednego dnia tylko np pokrzywy, która jest akurat moczopędna. Oprócz oczywistych powodów zdrowotnych to tak na zdrowy rozsądek czy my chcielibyśmy przez cały dzień jeść tylko schabowego na śniadanie, obiad i kolację, a w następny dzień tylko sałatę? Dla naszych szylek również ważne jest by dieta była urozmaicona. Ziółka, po które chętniej nasze kule sięgają to takie, które są w całości czyli cały listek, a nie miał. Takim rozdrobnionym suszem raczej szylka się nie zainteresuje, więc kupując je zwróćmy uwagę jak wyglądają.
PICT4866 - Kopia.JPG
PICT4866 - Kopia.JPG (490.49 KiB) Przejrzano 1285 razy
PICT4864 - Kopia.JPG
PICT4864 - Kopia.JPG (510.13 KiB) Przejrzano 1285 razy
Ziółka powinny być również bardzo dobrze wysuszone, ja osobiście najbardziej zadowolona jestem z produktów Niezłego Ziółka, a moje szylki pusta miseczką tylko to potwierdzają :D Oczywiście firm produkujących ziółka jest bardzo dużo i każda na pewno znajdzie coś dla swoich ogoniastych.
tofik - Kopia.jpg
tofik - Kopia.jpg (69.9 KiB) Przejrzano 1285 razy
Mamy więc sianko, ziółka, suszone kwiaty, czas by napisać coś o karmie komercyjnej czyli stały dylemat granulat czy mieszanka. Sama osobiście wypróbowałam wiele różnych karm zarówno mieszanek jak i granulatów. Najpierw problem, bo nie bardzo im któraś smakowała, a jak już zasmakowała to skład pozostawiał jednak trochę do życzenia. Jak dobrać karmę, która choć stanowić powinna tylko dodatek w codziennej diecie to jednak ma znaczenie. Karmę oczywiście dobieramy pod swoją konkretną szylkę, jednak inne zapotrzebowania ma samiczka rodząca i karmiąca, inne starszy szylek, który już ma trochę latek w metryce, a innego żywienia wymaga szylka z problemami zdrowotnymi. Jednak tak ogólnie szukamy karmy dla zdrowej szylki. Plusem podjęcia decyzji o postawieniu na granulat jest jego jednolitość, nie ma możliwości przebierania w takiej karmie, bo każdy kawałek zawiera dokładnie to samo, czego niestety trudno czasami uniknąć przy mieszankach. Ja nie zamierzam Wam pisać ta karma jest super, a ta beznadziejna. Co prawda są według mnie i pewnie nie tylko mnie dwie takie karmy, które od razu trafiają na czarna listę pisze tutaj o karmie Megan i Vitapolu ze względu na śmietnik jaki zawierają. Starajmy się nie kupować karmy na kg w sklepie, bo nigdy nie wiemy ile leży już otwarta, co tak naprawdę zawiera mimo, że na opakowaniu szumnie napisano Versela Laga. Karma źle przechowywana, wystawiona na działanie czynników zewnętrznych może doprowadzić do groźnych powikłań. Kupując karmę zwróćmy uwagę na jej skład, bardzo ważna jest zawartość włókna w karmie, popatrzmy też na pozostałe składniki w niej zawarte im więcej dodatków tym według mnie mniejszy pożytek z takiej karmy. Im bardziej kaloryczna tym szybciej zaspokoi głód futrzaka, a co za tym idzie mniej chętnie będzie sięgał po jak dla niego najważniejszy pokarm jakim jest sianko i ziółka.
Oczywiście nie może zabraknąć gałązek do obgryzania, które nie tylko uczestniczą w procesie jakim jest ścieranie ząbków, ale mają też inną rolę do spełnienia, a mianowicie jaka to atrakcja rzucić patykiem w Pańcie, jak miło można spędzić czas obijając nim o pręty w klatce, by właściciel wyglądał rano jak zombi :D. Zabawa patyczkami to bardzo interesujące zajęcie, bo nasze ogonki nie lubią nudy, po co mają piłować półki, wymuszając ich wymianę skoro garść patyków każdego dnia bardzo skutecznie wypełni im czas, w którym są zostawione same sobie w klatce. No dobra, ale co z przysmakami, przecież my kochamy rozpieszczać nasze kuleczki i jak to tak tylko siano, suszki i garstka karmy? Oczywiście, że są również zdrowe przysmaki, zalecany jest jednak umiar i zdrowy rozsądek. Takim pierwszym smaczkiem, który mi się nasuwa jest topinambur, twardy i świetny do gryzienia, obniża poziom cukru w organizmie. Suszony pomidorek (oczywiście mam na myśli kawałek, a nie cały pomidor :D/. Są na rynku owoce liofilizowane. Jest to taki proces, który jest najlepszą metodą utrwalania żywności. Podczas niego nie dochodzi do utraty witamin i ich cennych wartości. Kawałek owoca podany raz na jakiś czas może być całkiem smaczną nagrodą w szczególności podczas oswajania czy łączenia. Bardzo chętnie się dowiem jak Wy zapatrujecie się na kwestie żywieniowe waszych pupili :-)
Afik i zioła.jpg
Afik i zioła.jpg (51.93 KiB) Przejrzano 1285 razy
ObrazekObrazek
Obrazek

* Pusiaczek ur 13.08.2010 r - 03.01.2016 świecił jak promyczek 5 lat 4 m-ce i 21 dni

http://swiatszynszyli.pl

Awatar użytkownika
mikar78
Zaszynszylowany SPECJALISTA
Sponsor

22 paź 2015, 9:58

no i zapomniałam napisać, że oczywiście potrzebna jest woda :D, którą powinno się wymieniać codziennie
ObrazekObrazek
Obrazek

* Pusiaczek ur 13.08.2010 r - 03.01.2016 świecił jak promyczek 5 lat 4 m-ce i 21 dni

http://swiatszynszyli.pl

Awatar użytkownika
Ela
Administrator
Sponsor

22 paź 2015, 11:12

Świetnie, od serca napisany mądry artykuł. Ogromne podziękowania, Domi !
Od 10 lutego tego roku mam już dwa szylki- Gacusia i Jacusia. Ogółem mam 12 zwierząt i proszę tego nie komentować

Awatar użytkownika
andziak899
Wibryskowy geniusz

11 lis 2015, 9:00

Wow świetnie napisałaś wszystko ;) ciekawie się czyta i mnie wciągało. Dobra robota ;) :ymhug:

Awatar użytkownika
Olka
Władca Klatki

21 lis 2015, 9:41

Takie coś powinno być powiedziane każdemu nowemu opiekunowi szyszek.

"Kiedy uschnie ostatnie drzewo
Przestanie śpiewać ostatni ptak
a w rzece umrze ostatnia ryba
Ludzie zrozumieją, że nie można jeść pieniędzy"

Awatar użytkownika
bambinka143
Puchaty MościPan

21 lis 2015, 11:29

Pięknie to napisałaś i cudne fotki :D
Zuzia (standard) ok. 15lat <3

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny zarys żywienia”