Produkty NIE polecane dla szynszyli

Moderatorzy: Redaktor, Moderator, Zarządcy

Awatar użytkownika
Jeżynka
Puchaty MościPan
Kontakt:

10 gru 2015, 15:39

W sklepach zoologicznych aż roi się od złych produktów, które z uśmiechem na ustach polecają nam producenci na swoich reklamach. Myślimy, że skoro coś znajduje się w sklepie zoologicznym to musi znaczyć ,że jest właściwe dla naszych szynszyli,ale jak się okazuje wcale tak NIE jest.

1.Kolby

Najgorsze zło - innymi słowy tego nie ujmiemy. Kolby są po prostu niezdrowe. Przede wszystkim jedna kolba to prawdziwa cukrowa bomba kaloryczna, która zaczyna działać z opóźnionym zapłonem. Podajemy kolby, bo szynszyle się nimi zajadają, ale konsekwencje takiego postępowania mogą doprowadzić nawet do śmierci naszej kulki. Musimy zrozumieć, że nie wszystko, co smakuje szynszylowi jest dla niego dobre. To tak jak z nami, jeśli będziemy codziennie jeść tabliczkę czekolady, to po jakimś czasie zobaczymy jak zmienia się nasze ciało i jaki wpływ ma to na nasz organizm.
1.jpg
1.jpg (32.74 KiB) Przejrzano 1520 razy
Czym mogę zastąpić kolby?

Niejednokrotnie spotkałam się z opinią, ze kolby są dobre na ścieranie zębów, bzdura. Jeśli zależy nam na czymś, co utrzyma zęby naszej szynszyli w dobrej kondycji, a jednocześnie będzie dla niej zdrowe to zachęcam do podania szynszyli na przykład gałązek jabłonki. Idealnie zatroszczą się o zęby naszych milusińskich, a do tego obgryzanie ich sprawi im dużo radości i pyszności.

2.Ciasteczka/dropsy dla szynszyli

Regały zapełnione kolorowymi i pięknie zapakowanymi dropsami tudzież ciasteczkami...Kuszą nas i wołają po cichutku ,abyśmy je kupili.W tym przypadku musimy sobie uświadomić, że dieta szynszyli opiera się głównie na sianie, ziołach i suchej karmie. W produktach takich jak dropsy czy ciasteczka ze sklepów zoologicznych znajduje się ogromna ilość cukru, mąki, a także mleka. Wszystkie te składniki nie są akceptowane przez układ pokarmowy naszych kulek. Innymi słowy... Podając dropsy szynszyli, wyrządzamy jej krzywdę, a nawet celowo skracamy im życie.
2.jpg
2.jpg (17.51 KiB) Przejrzano 1520 razy
Czym mogę zastąpić te produkty?

Aby wilk był syty, a owca cała, miłośnicy szynszyli z całego Świata zaczęli sami robić zdrowe ciasteczka. Nie zawierają one ani mąki ,ani cukru, ani nawet mleka.

O to mój przepis na pyszne ciasteczka:

1.Należy pokruszyć na wiór karmę, której używamy na co dzień
2.Proporcja karmy w stosunku do dodatków :1/3 karmy, 2/3 dodatków
3.Do pokruszonej karmy dodajemy dodatki, ja zazwyczaj dodaję wszystkie te ziółka, które już mi się kończą, szyszki nie chcą ich jeść, a w ciastkach zajadają ze smakiem. :)
4.Polecam dodać do całości siemię lniane
5.Wkładamy wszystko do miski i dolewamy po trochę wody. Uwaga! Lepiej dolewać niż wlać za dużo wody! Ciasto musi być na w pół suche, żeby dało się zrobić z niego ciastka. Tutaj moja rada, lepiej zrobić kulki, a potem je rozpłaszczyć(chyba, że chcecie konkretne kształty, to wówczas polecam foremki)
6.Wkładamy wszystko do piekarnika na 180 st. Pieczenie zależy od tego, jak szybko wyschną nam ciastka. Polecam zmniejszyć temperaturę na 100-120 st, gdy zobaczymy, że ciastka zaczną schnąć.

7.Smacznego :)

3.Rodzynki

Ufff, temat ,który męczy nas już od bardzo dawna. Rodzynki są pyszne i dla nas i dla szynszyli,ale tak jak i my tak szynszyle mamy swoje limity,potrzeby i zakazy. Rodzynki oprócz tego, że są ogromną bombą kaloryczną to ich podawanie ciągnie za sobą bardzo przykre konsekwencje.
Rodzynki powodują otyłość, przyczyniają się też do padaczki i chorób sercowych. Zrezygnujcie z podawania rodzynek, zastąpcie je zdrowymi przysmakami,a przedłużycie życie waszej szynszyli :)

Czym zastąpić rodzynki?

Zastąpienie rodzynek jak się okazuje jest niezwykle proste. Pysznym, kochanym przez szynszyle i zdrowym przysmakiem jest pyłek pszczeli. Uwaga, ostrzegam, że pyłek uzależnia też ludzi :D
3.jpg
3.jpg (39.01 KiB) Przejrzano 1520 razy
"Pyłek kwiatowy, to cudowne białko,
po nim wspaniałe robi mi się ciałko,
bo on zawiera te dla zdrowia cuda,
które naturze zgromadzić się uda."

Pyłek jest tak wartościowym składnikiem, że naprawdę warto wprowadzić go do diety szynszyli. Śmiało można powiedzieć, że pyłek jest dobry na wszystko.:)

4.Lody dla gryzoni

Ciekawy wynalazek. Cała filozofia polega na zamieszczeniu w wafelku....sklejonej miodem najgorszej na rynku "karmy". Zrobiłam eksperyment i kupiłam takie cudo, które tak mocno polecała mi Pani w sklepie zoologicznym (lody są położone w pudełku przy kasie). Pokazałam loda szynszylom,które nawet go nie powąchały.Oczywiście nie kupiłam tego w celu karmienia kulek, a w celu przeprowadzenia eksperymentu i odkryciu składu loda.
Absolutnie nie kupujcie tego świństwa swoim szynszylom! Producent sam nie do końca chce podać skład, bo prawdopodobnie nie orientuje się, co włożył do cudownego specyfiku.
4.jpg
4.jpg (152.76 KiB) Przejrzano 1520 razy
Czym mogę zastąpić ten produkt?

Tak naprawdę możecie zastąpić rożka dla gryzoni wszystkim, co zdrowe i wartościowe.
Jednak fajną przekąską, która łączy w sobie zarówno zabawę jak i zdrowie jest wiklinowa kula z sianem JR.Farm.
Kula jest wykonana z naturalnej wikliny, a wypełniona jest siankiem łąkowym oraz nagietkiem.
Kula ma 15 cm średnicy, a więc jest całkiem duża i jak zapewnia producent, stosunkowo wytrzymała.
5.jpg
5.jpg (62.29 KiB) Przejrzano 1520 razy
5.Suszone owoce

Jest to równie dyskusyjna kwestia, co rodzynki. Sama od czasu do czasu podaję suszone jabłko, bo nie mam serca odmówić tego mojej szynszyli. Co to znaczy do czasu do czasu? To znaczy 3-4 razy w roku. Suszone owoce zawierają w sobie bardzo dużo szkodliwego dla szynszyli cukru. Owoce bywają również wzdymające, a także często doprowadzają do biegunki. Takie specyfiki nie są potrzebne w diecie szynszyli, która głównie opera się na sianku i ziołach, a także wysokojakościowej karmie. Pamiętajmy, że szynszyle dałyby zrobić ze sobą wszystko dla cukrowego przysmaku, ale wszystko musi być podane z umiarem! :)

Czym zastąpić suszone owoce?

Suszone owoce najlepiej zastąpić lekkimi i łatwostrawnymi przysmakami takimi jak na przykład pomidory suszone lub zioła.
Takim niesamowicie pysznym i zdrowym przysmakiem jest ziołowy skarbiec z Niezłego Ziółka, który zawiera w sobie mnóstwo drogocennych witamin i minerałów.
6.jpg
6.jpg (47.38 KiB) Przejrzano 1520 razy
Karmcie swoje szynszyle zdrowo, ponieważ to od Was głownie zależy ich zdrowie i długość życia. Jest takie powiedzenie "jesteś tym, co jesz", więc pozwólcie naszym szynszylom być zdrowymi ziołkami zamiast niezdrową czekoladą. :)
Śnieżynka - pink white, Szila - standard , Figa - medium tan, Mokka - brązowy aksamit
Rosie - ebony violet sc , Zoey - white tov, Lily - White Wilson

Awatar użytkownika
bambinka143
Puchaty MościPan

10 gru 2015, 16:19

Super artykuł :D
" Regały zapełnione kolorowymi i pięknie zapakowanymi dropsami tudzież ciasteczkami...Kuszą nas i wołają po cichutku ,abyśmy je kupili. " ostatnio patrzyłam na takie dropsy i tak sobie mysle " Kurde ale fajnie wygląda..." Ale NIE ! Postanowiłam, że nie będę truć mojej Zuzi. Zuzia ma być zdrowa i żyć długo a nie krótko i cierpiąc !!! Mam nadzieje że ludzie kiedyś przestaną kupować takie świństwa aby wypełnić brzuszki naszych delikatnych szynszyli ...
Zuzia (standard) ok. 15lat <3

Awatar użytkownika
mikar78
Zaszynszylowany SPECJALISTA
Sponsor

10 gru 2015, 18:48

fantastycznie napisane, może obrazowo bardziej przemówi do innych, na to liczę
ObrazekObrazek
Obrazek

* Pusiaczek ur 13.08.2010 r - 03.01.2016 świecił jak promyczek 5 lat 4 m-ce i 21 dni

http://swiatszynszyli.pl

Awatar użytkownika
TrisK
Władca Klatki

10 gru 2015, 22:14

JR farm w ogóle fajny, mają różne grainlessy, czasem kupuję :D I lubią szelmy :) Takie serduszka z różą najbardziej... I Krumlingsy z Steppenlemmings. Ale najbardziej hibiskus i gałązki porzeczki :) Moje pomidorków nie lubią.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Ela
Administrator
Sponsor

11 gru 2015, 10:15

Anitko ! Wielkie dzięki za super porównania. Chyba muszę wrzucić przed ekran małżonka, bo wczoraj o mało go nie zabiłam jak Gacusiowi podsunął świeży kawałeczek jabłka. I jeszcze się cieszy " Zobacz, jemu to smakuje, nie narzeka, jak ty". Wrrr... Mam nadzieję, ze te ziółka, które później Gacuś w siebie wchłonął przez noc, trochę zrekompensowały te błędy żywieniowe.
Odnośnie kuli wiklinowej - przecież taka można samemu zrobić, wystarczy parę wierzbowych witek i dobre ziołowe sianko. Na pewno własnoręcznie wykonany smakołyk bardziej nas ucieszy ( przykład - ziołowe ciasteczka kontra ciasteczka nagietkowe z JR Farm)
Od 10 lutego tego roku mam już dwa szylki- Gacusia i Jacusia. Ogółem mam 12 zwierząt i proszę tego nie komentować

Awatar użytkownika
BlackGhost
Zaszynszylowany SPECJALISTA
Sponsor
Kontakt:

11 gru 2015, 17:47

No super po raz kolejny! A tego "loda" kiedyś też widziałam w zoologu ,fuj same zboża i miód na dodatek X( Mam nadzieje że do kogoś dotrze czytając to jak nie zdrowe są przekąski i jak łatwo jest dać kulkom coś dobrego :)
http://swiatszynszyli.pl/ polecam genialne forum!

No one bites back as hard
On their anger
None of my pain woe
Can show through
But my dreams they aren't as empty

Alvin ur.2010r & Monty ur.19.02.2015r (Skipper+ 1roczek)

Awatar użytkownika
andziak899
Wibryskowy geniusz

14 gru 2015, 11:52

Pięknie napisany post!!
Wszystko wyjaśnione od A do Z
Każdy początkujący szynszylomaniak powinien to przeczytać.
Widzę te kolby z vitapol to mnie aż telepie....

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny zarys żywienia”

• Informacje