Choroba serca -kardiomiopatia

Moderatorzy: Zarządcy, Redaktor, Moderator

Awatar użytkownika
Bożena
Zaszynszylowany SPECJALISTA
Sponsor

25 lut 2016, 14:06

Kardiomiopatia - to nieuleczalna choroba serca, a niewydolność krążenia będąca jej skutkiem, będzie stale postępowała.
W przebiegu kardiomiopatii ulegają zwyrodnieniu włókna mięśnia sercowego co prowadzi do upośledzenia ich pracy.

PRZYCZYNY
-wady genetyczne
-przebyte infekcje

OBJAWY
nagła utrata przytomności nie związana z udarem cieplnym
trudności w oddychaniu, duszności,przyspieszony oddech
zapadanie się boczków podczas oddychania
świsty przy oddychaniu,
apatia, brak aktywności
zmniejszenie apetytu i spadek wagi ciała
kaszel często mokry

BADANIA
Osłuchiwanie
-Szmery
-Zalegający płyn w obrębie pęcherzyków płucnych
RTG klatki piersiowej-powiększenie serca
UKG serca
EKG
badania krwi -poziomy elektrolitów

LECZENIE

leki wspomagające pracę serca i łagodzące objawy niewydolności krążenia
leki moczopędne

Ponieważ leki nasercowe przy dłuższym stosowaniu mają ujemny wpływ na wątrobę i nerki należy równocześnie podawać leki osłaniające wątrobę oraz wykonywać badania krwi w kierunku uszkodzenia wątroby i nerek.

Postępowanie z chorym na serce szylkiem.
1. Znajdź lekarza który posiada wiedzę na temat chorób serca u szynszyli i potrafi ja zastosować w praktyce
2.Stosuj się do jego zaleceń
3.Podawaj leki regularnie-nie omijaj żadnej dawki
4.Obserwuj swoje zwierzę,każda zmiana w zachowaniu może być sygnałem ,że serduszko nie jest wydolne
5.Gdy coś cię niepokoi natychmiast kontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii
6.Obserwuj i licz oddechy
7.Codziennie kontroluj ilość wypitej przez zwierzę wody i zjedzonej karmy
8.Regularnie kontroluj wagę zwierzęcia,obserwuj czy nie powiększa się obwód brzuszka.
9.NIE OGRANICZAJ ZWIERZĘCIA! CHORE SERCE TO NIE WYROK ŚMIERCI,POZWÓL MU NA WYBIEGI,JAK POCZUJE SIĘ ŹLE TO BĘDZIE WYPOCZYWAŁ W BEZPIECZNYM MIEJSCU
10.Zapewnij zwierzęciu spokój i poczucie bezpieczeństwa. Nie podnoś głosu.
11.W twojej apteczce powinien znaleźć się Furosemid. 1kropla tego leku może uratować życie w przypadku niewydolności krążenia.
12.Ciesz się każdą chwilą spędzoną z chorym zwierzęciem.
Odpowiednie postępowanie i leczenie potrafi złagodzić jej objawy i przedłużyć życie zwierzęcia.

Mój Karmelek żył od momentu stwierdzenia u niego choroby serca 4lata. Były to lata pełne radości,wyrzeczeń i łez. Ostatni rok życia mojego chłopczyka to ciągła walka z niewydolnością lewej komory, z obrzękami płuc. Te 4lata zostały nam podarowane przez los. Ale przede wszystkim podziękowania należą się wspaniałym lekarzom weterynarii z Bielska -pani Całus i panu Kudle. To oni ratowali Karmelka przez te lata, nie wykazując zniecierpliwienia i zdenerwowania. Mogłam się z nimi skontaktować o każdej porze, mogłam na nich liczyć w chwilach słabości . Całemu personelowi lecznicy MET VET jeszcze raz z całego serca dziękuję. Karmelka nie ma już z nami 3lata. Kiedy zaczęły się problemy serduszkowe Melusia nie była tak rozwinięta diagnostyka chorób serca szynszyli. Na kilka miesięcy przed odejściem Karmelka udało się zrobić małemu UKG serca. Nie było materiału badawczego a Karmelek był wtedy najdłużej żyjącym szylkiem z chorym serduszkiem.
20120807410.jpg
20120807410.jpg (489.8 KiB) Przejrzano 771 razy
Obrazek Obrazek

w serduszku Misiek,Duduś i Karmelek

http://swiatszynszyli.pl

Awatar użytkownika
Szynszylątko
Ojciec Chrzestny -Papcio Bobek

25 lut 2016, 14:09

Kochane, puchate słoneczko... :x wielki żal, że już nie ma go wśród nas :((
Mam Szynszyla i nie zawaham się go użyć :)

Awatar użytkownika
mikar78
Sponsor

25 lut 2016, 14:44

Najbardziej rzetelnie napisany materiał i myślę, że jeden z bardziej pomocnych. Karmelek był cudownym szylusiem, będzie naszym serduszkowym opiekunem <3
ObrazekObrazek
Obrazek

* Pusiaczek ur 13.08.2010 r - 03.01.2016 świecił jak promyczek 5 lat 4 m-ce i 21 dni

Awatar użytkownika
Jeżynka
Puchaty MościPan
Kontakt:

26 lut 2016, 13:44

Świetny artykuł. Bardzo wartościowy i przydatny . Każdy właściciel szynszyli powinien się z nim zapoznać.
Karmelek był pięknym szylkiem.
Śnieżynka - pink white, Szila - standard , Figa - medium tan, Mokka - brązowy aksamit
Rosie - ebony violet sc , Zoey - white tov, Lily - White Wilson

Awatar użytkownika
amalia
Puchaty Szejk

26 lut 2016, 16:39

Świetny artykuł bardzo przydatny, pomoże zwrócić uwagę na takie podstawowe objawy przy przyjmowaniu nowego zwierzątka do swojego stadka..
Pozdrawiam Marusia

Awatar użytkownika
Paula

03 mar 2016, 7:40

Bożenko, czyli to oznacza ze ta choroba jest generalnie nie uleczalna?A jedyne co można, to podając leki przedłużyć życie? A jak Twoi weterynarze doszli do tego, ze to ta choroba? Bo objawy też tak pod coś neurologicznego pasują. Od razu trafili?
Bo największą i jedyną wadą zwierząt jest to - że żyją za krótko.

Awatar użytkownika
Bożena
Sponsor

06 mar 2016, 20:30

Paula pisze: Bożenko, czyli to oznacza ze ta choroba jest generalnie nie uleczalna?A jedyne co można, to podając leki przedłużyć życie? A jak Twoi weterynarze doszli do tego, ze to ta choroba? Bo objawy też tak pod coś neurologicznego pasują. Od razu trafili?
Paula , szmer w serduszku był duży. Pani doktor osłuchała przy pierwszej wizycie. Po kilku dniach stosowania leków Vetmedinu w Karmelka jakby wróciło życie,wrócił apetyt, zaczął szaleć na wybiegach i waga poszła w górę. Choroby serca niestety nie da się wyleczyć.
Obrazek Obrazek

w serduszku Misiek,Duduś i Karmelek

Awatar użytkownika
Ela
Administrator
Sponsor

17 mar 2016, 21:28

Bożenko ! Pieknie syntetycznie ujęlaś wszystkie objawy i tryb postępowania. Super artykuł !
Od 10 lutego tego roku mam już dwa szylki- Gacusia i Jacusia. Ogółem mam 12 zwierząt i proszę tego nie komentować

Awatar użytkownika
BlackGhost
Sponsor
Kontakt:

18 mar 2016, 11:42

Bardzo ważny artykuł , świetnie i łatwo opisany ! Super Bożenko :)
http://swiatszynszyli.pl/ polecam genialne forum!

No one bites back as hard
On their anger
None of my pain woe
Can show through
But my dreams they aren't as empty

Alvin ur.2010r & Monty ur.19.02.2015r (Skipper+ 1roczek)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Radzimy - masz problem? Postaramy sie pomóc”

• Informacje